Nahkhiirte varjekastid

Mis on nahkhiirte varjekastid?

Nahkhiiretevarjekast (F: Wikimedia Commons Lalupa)
Nahkhiiretevarjekast (F: Wikimedia Commons Lalupa)

Nahkhiired on öise eluviisiga loomad ja veedavad oma päevasid varjulistes kohtades. Neid kohti, kus nahkhiired päeval peituvad, nimetatakse päevasteks varjepaikadeks. Kuna nahkhiired endale ise varjevõimalusi ei loo – „ei ehita pesa“, siis sõltuvad nad selles osas teistest. Näiteks võivad varjepaikadeks sobida rähnide poolt puudesse uuristatud või seente tõttu puudesse tekkinud õõned. Samuti kasutavad nad sageli mitmesugused hoonetes leiduvaid tühimikke.

Nahkhiirte varjekast on hea võimalus nahkhiirtele täiendavate varjevõimaluste pakkumiseks. Üks varjekast võib nahkhiirte jaoks täita mitut funktsiooni ning aidata neid nii kevadel, suvel kui sügisel. Kevadel võivad varjekastid talveunest ärganud nahkhiirtele olla üleminekuvarjepaikadeks, kus nad viibivad enne suvistele elualadele lendamist. Suvel pakuvad varjekastid sobivat eluaset poegimiskolooniatele või üksikutele isastele nahkhiirtele, kes suvel suuri kolooniaid ei moodusta. Sügisel võivad need jällegi üleminekuvarjepaiga ülesannet täita ning neis võivad moodustuda ka haaremid, millel on oluline roll osade nahkhiireliikide sigimisel.

Kuidas ehitada varjekasti?

Nahkhiirte varjekastide ehitamiseks on palju võimalusi ja selleks leidub kümneid erinevaid ehitusplaane. Siin lehel tutvustame üldlevinud varjekastimudeleid ja tähtsamaid punkte, millele varjekasti ehitamise ning ülespanemise juures tähelepanu pöörata.

Materjal

Nahkhiirekastide ehitamiseks on kasutatud mitmesuguseid materjale, kuid levinumad on puit ja puitbetoon (ingl. k. woodcrete). Puitbetooni eelis puidu ees on selle pikk eluiga ja parem soojuse salvestamise võime, kuid sellised varjekastid on rasked ning nende valmistamine on keerukam kui puidust kastide puhul. Puidust varjekasti on lihtne ise ehitada ning need on suhteliselt kerged, kuid nende eluiga on puitbetoonist lühem.

Siin räägime lähemalt puidust varjekastide ehitamisest ning puit- betooni jätame kõrvale. Varjekasti ehitamiseks sobivad hästi hööveldamata lauad, sest kasti sisepinnad ja maandumisala peavad olema karedad, et nahkhiirtel oleks kusagilt kinni hoida. Soovitatav on kasti sisse jäävad pinnad kraapida horisontaalselt sooneliseks, see teeb nahkhiirtele kinni hoidmise veel mugavamaks. Laudade asemel võib kasutada ka ilmastikukindlat puitplaati.

Kast tuleb ehitada nii, et selle osade vahele ei jääks pragusid kust võiks sisse puhuda tuul või vihma korral tilkuda vett. Pragude tihendamiseks tuleb kasutada kindlasti mittemürgist vahendit.

Mitmekambriline varjekast

Mitmekambriline varjekast
Mitmekambriline varjekast

Mitmekambrilise varjekasti eeliseks on selle võime pakkuda nahkhiirtele rohkem võimalusi erinevate temperatuuride valimiseks. Mida rohkem võimalusi on, seda suurema tõenäosusega nahkhiired kasti elama tulevad. Kambrite arv võib olla erinev, kuid jällegi, rohkem kambreid loob nahkhiirtele suuremad võimalused soodsa temperatuuri valimiseks.

Varjekasti suurus võib olla erinev, kuid mitmed allikad viitavad, et kõige tõenäolisemalt hõivavad poegimiskolooniad varjekaste, mis on vähemalt 35 cm laiad ning 60 cm kõrged. Ehitada võib loomulikult ka väiksemaid, sest ka mittepoegivad loomad vajavad varjevõimalusi ning eelistused võivad liigiti erinevad olla.

Varjekasti esiküljele tuleb jätta ca. 1 cm laiune ventilatsiooniava, mis suurendab samuti võimalike temperatuuride valikut. Mitmekambrilise varjekasti puhul võib ventilatsiooniava teha ka tagumise kambri alaosasse.

Vaheseinte ülemise otsa ja katuse vahele tuleb jätta mõne cm laiused vahed, et nahkhiired saaksid varjekastis liikuda.

Kolmnurkne isepuhastuv varjekast

Kolmnurkne isepuhastuv varjekast
Kolmnurkne isepuhastuv varjekast

Eelnevast lihtsam on ehitada kolmnurkset varjekasti. Selle ehitamiseks on tarvis 20 cm laiust lauda, millest saab kõik vajalikud jupid välja saagida. Täpsemad juhised leiate joonistelt. Joonisel näidatud kolmnurksete juppide otsast saagida 10 cm maha, nii et sissepääsu suuruseks jääks 1,5-2 cm. Nagu eelmise kasti puhul tuleb ka sellel mudelil maandumisala ja kasti sisepinnad krobeliseks kraapida. Samuti tuleb jälgida, et ei jääks pragusid kust tuul või vihm sisse pääseda võiks.

Kas varjekasti tohib värvida?

Nahkhiirte varjekaste võib väljast poolt värvida või katta ilmastikkaitsega. Selle eesmärk ei ole ainult kasti eluea pikendamine, vaid tumedaks värvitud kast aitab sellel päikese käes soojeneda. Seega loob tumedaks värvitud kast poegivatele nahkhiirtele soodsamad tingimused.

Värvimiseks või kaitsmiseks tuleb kindlasti kasutada veel baseeruvaid värve, mis ei ole mürgised. Nahkhiirekastid võib katta ka tõrvapapiga, mis aitab samuti kasti ilmastiku mõju eest kaitsta ning aitab sel päikese käes kuumeneda.

Kuhu nahkhiirte varjekast paigaldada?

Nahkhiired on oma varjepaiga asukoha suhtes nõudlikud ning õige koha valik on väga tähtis.

  • Varjekast on soovitatav paigaldada maja seina või lagendikul paikneva posti külge. Puu külge kinnitamine on vähemsobilik, kuna oksad võivad päikest varjata ning kast saab vähem soojust.
  • Varjekast tuleb suunata kagu, lõua või edela suunda. Oluline on, et päike seda võimalikult hästi soojendaks. Soovitavalt võiks päike kastile paista vähemalt 6 tundi.
  • Tuleb olla kindel, et kastile ei pääseks ligi kassid.
  • Varjekast tuleb soovitavalt paigaldada vähemalt 4,5 meetri kõrgusele.

Lisaks on hea kui varjekasti läheduses (u 500) asub mõni veekogu. Samuti on hea varjekaste paigutada metsast või puude salust mõnekümne meetri kaugusele.